Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pogotowie ubezpieczeniowe

07 stycznia 2015 | Dobra Firma | Małgorzata Gankowska-Banaszak Michał Pastewka

Co to jest franszyza w umowie ubezpieczenia

- Ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie z AC samochodu firmowego pomniejszone o 200 zł, twierdząc, że pomniejszenie to wynika z zastosowania franszyzy redukcyjnej. Czy takie działanie ubezpieczyciela jest zgodne z prawem? Czym właściwie jest franszyza?

Franszyza jest to forma przerzucenia na ubezpieczonego części ryzyka za zdarzenie będące podstawą do wypłaty odszkodowania (np. kolizję z udziałem samochodów służbowych, zalanie lokalu, w którym prowadzona jest działalność itp.). Jej stosowanie przez ubezpieczycieli jest nie tylko dozwolone, ale i bardzo częste, zarówno przy ubezpieczeniu AC, jak i w innych rodzajach ubezpieczeń. Informacje o tym, czy w danym ubezpieczeniu występuje franszyza, można znaleźć w tzw. ogólnych warunkach ubezpieczenia. Są one udostępniane przez ubezpieczycieli przy zawarciu umowy ubezpieczenia lub np. w internecie. Po zawarciu umowy ubezpieczenia są zapisane w polisie. Jeżeli informacji o franszyzie nie ma w ogólnych warunkach umowy, to zapisy o niej nie mogą być zawarte w umowie ubezpieczenia.

Niektórzy ubezpieczyciele posługują się franszyzą jako czynnikiem kształtującym ceny – oferują swoim klientom możliwość obniżenia kwoty składki ubezpieczeniowej w zamian za wprowadzenie franszyzy do umowy ubezpieczenia.

Istnieje wiele rodzajów franszyz, lecz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10033

Wydanie: 10033

Spis treści
Zamów abonament