Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Porównanie wyników spółek może być trudne

07 stycznia 2015 | Ekspert księgowy | Edyta Kalińska

Użytkownik, który nie zna biegle zagadnień rachunkowych, może mieć problemy z analizą sytuacji firmy na podstawie danych zawartych w sprawozdaniach.

Polska ustawa o rachunkowości, która powstała w 1994 r., była wzorowana na niemieckich standardach rachunkowości zawartych w niemieckim kodeksie handlowym (HGB). Nadrzędnymi zasadami w tych standardach były zasada ostrożnej wyceny i ochrona wierzycieli. Aktywa były zwykle wyceniane według wartości historycznych (cena nabycia lub koszt wytworzenia) wynikających bezpośrednio z faktur i innych dokumentów źródłowych. Aktywa były przeszacowywane do wartości rynkowych, ale jedynie w dół, w sytuacji gdy wystąpiła tzw. trwała utrata wartości albo gdy zagrożona była ich realizacja w wartościach księgowych.

Ze względu na duży nacisk na zasadę ostrożności polskie standardy rachunkowości w pierwotnej postaci ograniczały mocno możliwość pokazania w sprawozdaniu finansowym przychodów niezrealizowanych.

Przykład

W początkowym okresie obowiązywania ustawy o rachunkowości niezrealizowane przychody z tytułu różnic kursowych wykazywane były jako przychody przyszłych okresów, nie było uregulowań ustawowych przewidujących zastosowanie metody procentowej do wyceny kontraktów długoterminowych, a zyski z tytułu takich kontraktów mogły być pokazane w wyniku finansowym dopiero po ich zakończeniu.

Polskie regulacje bliżej międzynarodowych

W ciągu 14 lat od powstania ustawy i rozporządzeń wykonawczych do niej przepisy były...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10033

Wydanie: 10033

Spis treści
Zamów abonament