Jak prowadzić biuro rachunkowe po deregulacji
Ścieżkę edukacyjną do uzyskania zawodowego tytułu „Certyfikowany ekspert usług księgowych”opracowało Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. Potwierdza on kwalifikacje do usługowego prowadzenia ksiąg.
Skutki deregulacji w obrębie zawodu księgowego dotyczą tylko usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Podkreślenia wymaga fakt, że ponieważ zawód księgowego nadal nie jest uregulowany ustawowo, nie można mówić o deregulacji w sferze całego zawodu. Obejmuje ona tylko tych księgowych, którzy podejmą się usługowo rozliczeń finansowo-księgowych przedsiębiorców i zwalnia ich z konieczności posiadania certyfikatu Ministerstwa Finansów. Zmiany w tym zakresie wprowadziła ustawa z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych (DzU poz. 768), która obowiązuje od 10 sierpnia 2014 r. (ustawa deregulacyjna). Ustawa zniosła wymóg posiadania certyfikatu Ministerstwa Finansów na usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Po prostu – przedsiębiorca
Deregulacja zaniepokoiła wiele osób, także księgowych będących członkami Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Obawiali się oni utraty prestiżu tego zawodu wskutek dopuszczenia osób niekompetentnych do wykonywania usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W obecnej sytuacji prawnej nikt nie weryfikuje kwalifikacji i kompetencji takich osób. Wymaga się od nich jedynie niekaralności i ubezpieczenia OC. Przedsiębiorcy zajmujący się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w związku z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta