Nietypowe transakcje w grupie kapitałowej
EWIDENCJA | Rozliczenie konwersji pożyczek udzielonych spółce córce w walucie obcej na udziały w tej jednostce jest złożoną operacją. Wynika to głównie z zasad wyceny pozycji walutowych.
Emilia Kajda
∑ Jesteśmy spółką z o.o., sporządzającą sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Nasz jedyny udziałowiec, spółka niemieckiego prawa handlowego, planuje przeprowadzić konwersję pożyczek udzielonych naszej spółce w euro na kapitał zakładowy. Po jakim kursie należy zrobić przeliczenie? Jak zaksięgować różnice kursowe, jeśli wystąpią? – pyta czytelnik.
Udziałowcy, którzy udzielają pożyczek podmiotom powiązanym, często podejmują decyzję o konwersji należności z tytułu pożyczek udzielonych na kapitał zakładowy spółek córek. Chodzi zazwyczaj o poprawę wskaźników zadłużenia spółki córki albo chęć uzyskania większego wpływu na jej decyzje zarządcze.
W praktyce można się było spotkać z dwoma podejściami: do przeliczenia pożyczek stosowano kursy historyczne (faktycznie zastosowane) z dnia wpływu pożyczki na rachunek pożyczkobiorcy lub po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień konwersji.
Zgodnie z art. 36 ust. 2c ustawy o rachunkowości (uor) kapitały (fundusze własne) powstałe z zamiany dłużnych papierów wartościowych, zobowiązań i pożyczek na udziały wykazuje się w wartości nominalnej tych papierów wartościowych, zobowiązań i pożyczek, po uwzględnieniu niezamortyzowanego dyskonta lub premii, odsetek naliczonych i niezapłaconych do dnia zamiany, które nie będą wypłacone,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta