Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nietypowe transakcje w grupie kapitałowej

07 stycznia 2015 | Ekspert księgowy
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

EWIDENCJA | Rozliczenie konwersji pożyczek udzielonych spółce córce w walucie obcej na udziały w tej jednostce jest złożoną operacją. Wynika to głównie z zasad wyceny pozycji walutowych.

Emilia Kajda

∑ Jesteśmy spółką z o.o., sporządzającą sprawozdania finansowe zgodnie z ustawą o rachunkowości. Nasz jedyny udziałowiec, spółka niemieckiego prawa handlowego, planuje przeprowadzić konwersję pożyczek udzielonych naszej spółce w euro na kapitał zakładowy. Po jakim kursie należy zrobić przeliczenie? Jak zaksięgować różnice kursowe, jeśli wystąpią? – pyta czytelnik.

Udziałowcy, którzy udzielają pożyczek podmiotom powiązanym, często podejmują decyzję o konwersji należności z tytułu pożyczek udzielonych na kapitał zakładowy spółek córek. Chodzi zazwyczaj o poprawę wskaźników zadłużenia spółki córki albo chęć uzyskania większego wpływu na jej decyzje zarządcze.

W praktyce można się było spotkać z dwoma podejściami: do przeliczenia pożyczek stosowano kursy historyczne (faktycznie zastosowane) z dnia wpływu pożyczki na rachunek pożyczkobiorcy lub po kursie średnim NBP z dnia poprzedzającego dzień konwersji.

Zgodnie z art. 36 ust. 2c ustawy o rachunkowości (uor) kapitały (fundusze własne) powstałe z zamiany dłużnych papierów wartościowych, zobowiązań i pożyczek na udziały wykazuje się w wartości nominalnej tych papierów wartościowych, zobowiązań i pożyczek, po uwzględnieniu niezamortyzowanego dyskonta lub premii, odsetek naliczonych i niezapłaconych do dnia zamiany, które nie będą wypłacone,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10033

Wydanie: 10033

Spis treści
Zamów abonament