Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przepisy są. Dla użytkowników

07 stycznia 2015 | Ekspert księgowy

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA | Ewidencja oddania gruntu w wieczyste użytkowanie po stronie jednostki samorządowej przysparza księgowym wielu problemów. To zagadnienie nie jest bowiem wprost uregulowane.

RACHUNKOWOŚĆ BUDŻETOWA | Ewidencja oddania gruntu w wieczyste użytkowanie po stronie jednostki samorządowej przysparza księgowym wielu problemów. To zagadnienie nie jest bowiem wprost uregulowane.

Ważną kategorią stosunków cywilnoprawnych jest wieczyste użytkowanie gruntów, w które mogą być oddawane grunty Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Oddanie gruntu Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego w użytkowanie wieczyste następuje na okres 99 lat. Wyjątkowo możliwe jest oddanie gruntu w użytkowanie na okres krótszy, co najmniej jednak na 40 lat.

Charakterystykę wieczystego użytkowania przedstawia m.in. art. 234 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem do oddania gruntu Skarbu Państwa lub gruntu należącego do jednostek samorządu terytorialnego bądź ich związków w użytkowanie wieczyste stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności nieruchomości. W świetle tych przepisów wieczyste użytkowanie uznaje się jako quasi-prawo własności.

Co w rozporządzeniu, co w ustawie

Sprawy ewidencji oddania gruntu w wieczyste użytkowanie nie regulują przepisy rozporządzenia ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10033

Wydanie: 10033

Spis treści
Zamów abonament