Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Atomowe kłopoty rządu

07 stycznia 2015 | Kraj | Andrzej Stankiewicz
Żarnowiec lub Choczewo na Pomorzu miały być lokalizacjami siłowni atomowej. Na zdjęciu pozostałości z przygotowań do budowy elektrowni w Żarnowcu jeszcze  w czasach PRL
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa
Żarnowiec lub Choczewo na Pomorzu miały być lokalizacjami siłowni atomowej. Na zdjęciu pozostałości z przygotowań do budowy elektrowni w Żarnowcu jeszcze w czasach PRL

ABW ostrzegało, że projektowi elektrowni atomowej grozi kompromitacja. I miała rację.

To scenariusz żywcem wyjęty z podręcznika zarządzania w sytuacjach kryzysowych. Na dzień przed Wigilią, kiedy uwaga opinii publicznej skupiona jest wyłącznie na świętach, atomowa państwowa spółka PGE EJ1 – kontrolowana przez energetycznego giganta PGE – wydaje lakoniczne oświadczenie: zrywa kontrakt z australijską firmą WorleyParsons (WP), prowadzącą badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej w Polsce.

Jako powody spółka podała „niedotrzymywanie przez WP zobowiązań z kontraktu".

Co zatem dalej z inwestycją? Spółka przekonuje, że w ramach grupy PGE będzie w stanie przejąć zadania związane z przygotowaniem inwestycji.

Jednak w korespondencji z „Rz" firma WorleyParsons odbija piłeczkę. Twierdzi, że to ona zerwała kontrakt, i obwinia PGE o „brak profesjonalizmu, odpowiednich struktur organizacyjnych i procedur" wymaganych podczas budowy siłowni atomowej.

W tej historii jest wszystko: puste obietnice polityków, lekceważenie ostrzeżeń ze strony służb specjalnych, a w finale próby ukrywania prawdy przed opinią publiczną.

Uniezależnić kraj od surowców ze Wschodu

To miał być jeden ze sztandarowych projektów rządów Platformy Obywatelskiej. Elektrownia atomowa w Żarnowcu lub Choczewie, wraz z tworzonym równolegle gazoportem w Świnoujściu oraz wydobyciem gazu łupkowego, wpłynęłaby...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10033

Wydanie: 10033

Spis treści
Zamów abonament