Rynek pracownika nie tylko w IT
Kadry | Listę poszukiwanych kandydatów otwiera programista, ale więcej Polaków powinno odczuć efekt wzrostu zatrudnienia.
Anita Błaszczak
Jakub, niedawny absolwent technologii żywności i żywienia, na czele listy noworocznych postanowień wpisał zaoczne studia z informatyki. Takie, na jakie minionej jesieni zdecydowała się Magda, która po licencjacie ze stosunków międzynarodowych zainwestowała w informatykę w Polsko-Japońskiej Szkole Technik Komputerowych. Od roku studiuje tam też Alicja, absolwentka anglistyki, która wprawdzie nieźle zarabia jako lektorka angielskiego w firmach, ale chce mieć na podorędziu drugi, „konkretny zawód".
– To bardzo dobrze świadczy o tych młodych ludziach, że podejmują racjonalne wybory – ocenia Krzysztof Inglot, dyrektor rozwoju rynków w firmie usług HR Work Service. Informatycy od kilku lat utrzymują się na pierwszym miejscu opracowanej przez nią listy deficytowych zawodów. Tak ma być także w 2015 r., gdy według prognoz Work Service w branży informatyka i programowanie deficyt specjalistów wyniesie 20,5 proc.
E-commerce na fali
Zdaniem Krzysztofa Inglota w kolejnych latach może on nawet rosnąć, gdyż nowe technologie coraz mocniej wchodzą w nasze życie. W tym w przedmioty codziennego użytku, czemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta