Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Małoletnie dzieci mogą prowadzić firmę, ale rozlicza je matka

07 stycznia 2015 | Prawo | Mateusz Maj

Zysk z najmu odziedziczonych, wykorzystywanych przez zmarłego ojca w działalności gospodarczej nieruchomości jest przychodem z pracy dzieci, rozliczanym osobno.

Na matce jako przedstawicielu ustawowym małoletnich spoczywa obowiązek rejestracji w urzędzie skarbowym i dokonywania rozliczeń podatkowych w imieniu pociech. Ona też podpisuje deklaracje podatkowe, a wcześniej oblicza i wpłaca zaliczki. Dochody dzieci prowadzących w ten sposób firmę nie łączą się z dochodami rodzica.

Tak wynika z interpretacji podatkowych Izby Skarbowej w Katowicach, wydanych na wniosek córki i syna zmarłego przedsiębiorcy. W ramach prowadzonej firmy ojciec małoletnich wynajmował nieruchomości. Działalność ta, poza obciążeniem daniną od dochodów, była opodatkowana VAT. Do tych umów nowi właściciele i najemcy nie sporządzili...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10033

Wydanie: 10033

Spis treści
Zamów abonament