Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tylko do jutra małe firmy mogą uprościć rozliczenia PIT

19 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Edyta Zaniewicz
WZÓR zawiadomienia o sposobie ustalania daty powstania przychodu
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR zawiadomienia o sposobie ustalania daty powstania przychodu
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

Przedsiębiorcy, którzy używają kas fiskalnych, mogą obliczać podatek w prostszy sposób. Jeśli poinformują o tym urząd do 20 stycznia, to nie muszą pomniejszać podstawy opodatkowania o zaliczki, na które wystawili paragony.

Edyta Zaniewicz

 

Podatkiem dochodowym opodatkowany jest przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychodem do opodatkowania są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Tak stanowi art. 14 ust. 1 ustawy  o PIT.

Najczęściej w momencie sprzedaży

Przychód powinien być opodatkowany w ściśle określonym terminie. Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy o PIT za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Najczęściej przedsiębiorcy po wykonaniu usługi lub zrealizowaniu dostawy towaru wystawiają fakturę. Na podstawie wystawionego dokumentu nabywca reguluje zapłatę. Przychód w takim przypadku powstaje w dacie sprzedaży rzeczy lub dacie zakończenia usługi. Często data ta jest tożsama z datą wystawienia faktury. Mogą się jednak zdarzyć sytuacje, że przed sprzedażą przedsiębiorca pobiera zaliczkę. Zaliczki nie podlegają opodatkowaniu PIT. Na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament