Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie skutki w VAT wywołuje kradzież w firmie

19 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Sebastian Twardoch 
Krzysztof Hanuszek
Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, gdy w swoich działaniach dochował należytej staranności
źródło: 123RF
Podatnik zachowuje prawo do odliczenia VAT, gdy w swoich działaniach dochował należytej staranności

W przypadku zrabowania towarów zakupionych przez spółkę zachowuje ona prawo do odliczenia podatku, 
a tym samym nie ma obowiązku jego zwrotu i korekty. Warunkiem jest, aby zdarzenie nie nastąpiło z jej winy.

W art. 5 ustawy o VAT wskazany został zakres opodatkowania odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju oraz innych czynności. Z treści tego przepisu nie wynika, aby zawładnięcie rzeczą w sposób bezprawny uznane było za czynność skutkującą powstaniem obowiązku podatkowego w VAT. W szczególności kradzież nie skutkuje uzyskaniem przez sprawcę uprawnienia do rozporządzania towarami jak właściciel, a więc nie zostają spełnione przesłanki dostawy jako czynności opodatkowanej wynikające z art. 7 ustawy o VAT. Kradzież nie może być uznana za zdarzenie powodujące przeniesienie praw pomiędzy pokrzywdzonym a sprawcą. Brak bowiem umowy, gdyż nie ma zgodnych oświadczeń woli między stronami. Dlatego kradzież towarów nie czyni podmiotu, który się jej dopuszcza, właścicielem skradzionego towaru, ale tylko jego dzierżycielem. Zarazem zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o VAT jej przepisów nie stosuje się do czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Kradzież natomiast ze swej istoty taką czynnością nie jest.

Takie jest też stanowisko organów podatkowych. Przykładowo w interpretacji z 9 stycznia 2012 r. (IPPP3/443-1360/11-2/KB) Izba Skarbowa w Warszawie stwierdziła, że w stosunku do skradzionych towarów nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę również skutki dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament