Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Europa wzdryga się przed islamem

19 stycznia 2015 | Świat | D.Z.Piotr Jendroszczyk Piotr Jendroszczyk
Konwencja antyislamskiego ugrupowania Bloc Identitaire, które działa we Francji od prawie 13 lat. Plakaty oznajmiają, że jest to „strefa przeciwko hołocie”
autor zdjęcia: GERARD JULIEN
źródło: AFP
Konwencja antyislamskiego ugrupowania Bloc Identitaire, które działa we Francji od prawie 13 lat. Plakaty oznajmiają, że jest to „strefa przeciwko hołocie”

Islamofobia staje się częścią europejskiej tożsamości. Nawet tam, gdzie nie ma muzułmanów.

Co drugi Niemiec czy Francuz obawia się ataków islamskich terrorystów. Już przed tragedią w Paryżu mnożyły się ataki na meczety w wielu krajach Europy, także w Szwecji. Marsze i wiece przeciwko islamizacji naszego kontynentu robią karierę, o czym świadczy niedawna  demonstracja w Pradze, gdzie nie od dzisiaj działa organizacja Świt Demokracji Bezpośredniej. Zebrała nawet 100 tys. podpisów pod listem do prezydenta, aby przeciwstawił się islamizacji kraju, w którym muzułmanie stanowią 0,2 proc. społeczeństwa.

Synonim zagrożenia

– Islamofobia jest zjawiskiem, które obserwujemy nie tylko w Niemczech – mówi „Rz" prof. Werner Schiffauer, wieloletni badacz islamu w tym kraju. Co więcej, nie waha się twierdzić, że dzisiejsza islamofobia w Niemczech przypomina etap rozwoju antysemityzmu w latach 20. ubiegłego wieku. Koronnym dowodem są dla niego rezultaty ostatnich badań opinii publicznej Bertelsmanna, jeszcze z czasów gdy raczkowała Pegida, czyli niemiecki ruch Patriotyczni Europejczycy przeciw Islamizacji Zachodu.

Wynika z nich, że dla 57 proc. Niemców islam jest synonimem zagrożenia. Co ciekawe, tak myśli ponad trzy czwarte mieszkańców...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament