Pomoc w poszukiwaniu pracy jest zwolniona z PIT
Wartość świadczeń realizowanych w ramach programu outplacementu jest dla pracowników spółki przychodem ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy o PIT, korzystającym ze zwolnienia z opodatkowania.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 sierpnia 2014 r. (ILPB2/415-612/14-2/AJ).
Sprawa dotyczyła spółki, która na skutek zmiany strategii biznesowej zdecydowała się na redukcję zatrudnienia. W celu złagodzenia skutków utraty pracy zaproponowała zwalnianym pracownikom udział w programie tzw. outplacementu, kierowanym do kadry menedżerskiej (program indywidualny), oraz do pozostałych pracowników (program grupowy). Program był realizowany przez podmiot zewnętrzny i został opłacony przez spółkę. W jego ramach odbywały się warsztaty, seminaria oraz sesje z trenerami kariery, mające na celu poszerzenie wiedzy uczestników o aktualnym rynku pracy, zaproponowanie sposobu profesjonalnej prezentacji kompetencji oraz przekazanie informacji na temat własnych inicjatyw gospodarczych (np. poprzez warsztaty przedsiębiorczości).
Spółka zamierzała wdrożyć i przeprowadzić program outplacementu w trakcie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Nie mogła jednak wykluczyć sytuacji, w której część programu odbędzie się już po rozwiązaniu stosunku pracy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta