Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na sprzęt przeciwpożarowy Polska musi stosować 23-proc. stawkę VAT

19 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Paulina Bąk

Poprzez zastosowanie preferencji w stosunku do towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej RP naruszyła dyrektywę 112. W efekcie jest zobowiązana do podwyższenia opodatkowania sprzętu dla strażaków.

Tak jednoznacznie stwierdził Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 18 grudnia 2014 r. (C-639/13 Komisja przeciwko Polsce).

Zgodnie z polską ustawą o podatku od towarów i usług dostawa towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej jest czynnością opodatkowaną obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc. Zdaniem Ministerstwa Finansów stosowanie niższej stawki jest uzasadnione tym, że głównym odbiorcą sprzętu przeciwpożarowego jest Straż Pożarna, której działalność jest finansowana z budżetu państwa. Jednak możliwość stosowania obniżonej stawki w stosunku do towarów przeciwpożarowych została zakwestionowana przez Komisję Europejską, która w 2011 r. skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia. Zdaniem Komisji przepisy dyrektywy 112 co prawda przyznają państwu członkowskiemu prawo do opodatkowania niektórych kategorii towarów obniżoną stawką VAT, ale nie na zasadzie dobrowolności. Stawki obniżone mogą być zastosowane wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III do dyrektywy 112. Załącznik ten nie obejmuje swoim zakresem towarów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament