Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo cywilne bywa najtrudniejsze

19 stycznia 2015 | Prawo | Agata Łukaszewicz

Apelacja powinna w pierwszej kolejności spełniać wymagania formalne pisma procesowego.

agata Łukaszewicz

Od 11 do 13 marca odbędzie się egzamin zawodowy dla przyszłych radców prawnych i adwokatów. Na drugi dzień zaplanowano sprawdzian pisemny z prawa cywilnego. Dla wielu zdających to najtrudniejszy dzień egzaminów.

Od dzisiaj publikujemy przykładowe kazusy z prawa cywilnego do rozwiązania podczas przygotowania do egzaminu.

Pozew oddalony, co ze skutkami jego wniesienia

Stan faktyczny: powódka Inter Nowa Sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku 16 stycznia 2012 r. wystąpiła z pozwem w elektronicznym postępowaniu upominawczym o zapłatę skapitalizowanych odsetek w kwocie 1892,98 zł. 14 marca 2012 r. Sąd Rejonowy w Lublinie Wydział Cywilny wydał nakaz zapłaty, którym nakazał pozwanej Moto Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie zapłacić powódce żądane 1892,98 zł z ustawowymi odsetkami i kosztami procesu. Pozwana spółka wniosła sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty. Sprawa została przekazana do rozpoznania przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy, który wezwał powódkę do uzupełnienia braków pozwu na podstawie art. 50537 kodeksu postępowania cywilnego, a ze względu na niewykonanie tego zarządzenia umorzył postępowanie w sprawie. Wyrokiem z 22 stycznia 2013 r. Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy oddalił nowe powództwo Inter Nowa o zapłatę odsetek dochodzonych poprzednio w elektronicznym postępowaniu upominawczym,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament