Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mniejsze wpływy budżetu po wzroście akcyzy na używki

19 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia
Sprzedaż maleje, topnieją wpływy
źródło: Rzeczpospolita
Sprzedaż maleje, topnieją wpływy
źródło: Rzeczpospolita

Fiskus się przeliczył, podnosząc akcyzę na wódkę i papierosy. Wyższe ceny zniechęciły do zakupów legalnych produktów. Zyskała za to szara strefa.

Beata Drewnowska

Ponad 22,3 mld zł wpłacili do państwowej kasy producenci wyrobów tytoniowych i mocnych alkoholi w pierwszych 11 miesiącach 2014 r. Kwota ta jest o 478 mln zł niższa niż przed rokiem.

To zimny prysznic dla Ministerstwa Finansów. Podnosząc od 1 stycznia 2014 r. akcyzę na papierosy i napoje spirytusowe – odpowiednio o 5 i 15 proc. – spodziewało się wyższych wpływów niż rok wcześniej. W przypadku wyrobów tytoniowych liczyło na 19,1 mld zł wobec 18,2 mld zł rok wcześniej. Mocne alkohole miały do tego dołożyć 7,4 mld zł, o  240 mln zł więcej niż w 2013 r.

To nie koniec spadków

W przypadku papierosów i tytoniu resort finansów nie ma już złudzeń. „Dochody z podatku akcyzowego od wyrobów tytoniowych za 2014 r. mogą być niższe niż zaplanowane na 2014 r." – poinformowało „Rzeczpospolitą" biuro prasowe Ministerstw Finansów. Pytane o napoje spirytusowe ucina: „ostateczne dane za cały rok nie są...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament