Zagraniczny akcjonariusz SKA ma w Polsce zakład
Skutki podatkowe zachowania zagranicznego akcjonariusza polskiej spółki komandytowo-akcyjnej nie mogą być oceniane poprzez ulokowanie środków finansowych lub wkładów niepieniężnych w tej spółce osobowej, ale poprzez osiąganie przychodów za jej pośrednictwem.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 listopada 2014 r. (II FSK 229/13).
Polski rezydent podatkowy (osoba fizyczna) zamierzał założyć na Cyprze spółkę będącą odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. (dalej: spółka), która następnie stałaby się akcjonariuszem w polskiej spółce komandytowo-akcyjnej (SKA). Komplementariuszem tej SKA miała być polska spółka z o.o. lub inny polski rezydent podatkowy. Podatnik wystąpił z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej wyjaśniającej:
∑ czy cypryjski akcjonariusz SKA, niemający w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności, będzie posiadał w Polsce zakład w rozumieniu polsko-cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz
∑ w którym kraju powinny być opodatkowane przychody z tytułu bycia akcjonariuszem SKA.
Zdaniem podatnika przychody cypryjskiej spółki z tytułu posiadania akcji w polskiej SKA podlegają opodatkowaniu jedynie w miejscu, w którym ta cypryjska spółka ma siedzibę, tj. na Cyprze.
Organ podatkowy uznał...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta