Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o remont śródmiejskiej kamienicy

19 stycznia 2015 | Nieruchomości Warszawa | Aneta Gawrońska, Grażyna Błaszczak
Kamienica przy ulicy Mokotowskiej powstała ponad 100 lat temu
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Kamienica przy ulicy Mokotowskiej powstała ponad 100 lat temu

PROJEKT | Budynek przy Mokotowskiej 55 chce odnowić prywatny inwestor, dobudowując piętra. Część mieszkańców boi się tej inwestycji.

Kamienica przy ul. Mokotowskiej 55 została wybudowana w 1910 roku. W ręce miasta przeszła najprawdopodobniej 35 lat później. Dokładana data, jak mówią urzędnicy ze stołecznego ratusza, nie jest znana. W lipcu 1965 roku układ urbanistyczny ul. Mokotowskiej został wpisany do rejestru zabytków.

– Budynek ma dziś dwóch właścicieli – informuje Anna Magdalena Łań z warszawskiego magistratu. – Front jest własnością wspólnoty mieszkaniowej, a dwie oficyny należą w całości do miasta – dodaje. We frontowej części kamienicy jest 14 mieszkań własnościowych i 19 komunalnych, z czego sześć to pustostany. W oficynach mieszczą się lokale użytkowe. – Zgodnie z decyzją NSA z czerwca 2014 roku mieszkania komunalne mogą być wykupione jedynie po cenie rynkowej, bez bonifikaty – mówi Anna Magdalena Łań.

Wartość mieszkań

Przedwojenna kamienica niszczeje. Odpadające tynki, popękane ściany, zniszczone balustrady i posadzki. Czy i kiedy budynek odzyska dawną świetność? Rewitalizacji kamienicy chce się podjąć firma Ipeco. Jak mówi Mirosław Polak, prezes spółki, pomysł narodził się pół roku temu. – Wcześniej poddaliśmy renowacji inne warszawskie budynki – m.in. przy Mokotowskiej 40, Poznańskiej 13, Rakowieckiej 41 czy Brackiej 5 – wylicza Mirosław Polak. – Wartość...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament