Ważne dane z bilansu
Malejący deficyt na polskim rachunku bieżącym zmniejsza skalę potrzebnego finasowania z zagranicy.
jacek kocerka
W ciągu ostatnich dziesięciu lat do Polski napłynęło 107 mld euro inwestycji bezpośrednich. Jest to kwota równoważna wartości ponad 100 fabryk Opla w Gliwicach i Tychach.
W tym samym czasie w postaci inwestycji portfelowych zaimportowaliśmy równowartość przeszło 80 mld euro, czyli więcej niż deficyt budżetowy za ostatnie cztery lata. Ostatnie 25 lat to okres intensywnego rozwoju gospodarczego Polski odbywającego się na kredyt, między innymi przez przyciąganie zagranicznych inwestorów.
Rodzi się zatem pytanie – jak dużo inwestycji można sprowadzić z zagranicy bez obaw o stabilność makroekonomiczną kraju i jak w Polsce można ocenić skalę zaangażowania podmiotów zagranicznych w gospodarkę?
Rozwój na kredyt
Statystyka bilansu płatniczego, sporządzana przez NBP, jest punktem wyjścia do analizy równowagi (nierównowagi) zewnętrznej danej gospodarki, co ma dla banku centralnego ważne znaczenie w kontekście prowadzonej polityki pieniężnej. Statystyka ta dostarcza istotne dane, które pozwalają lepiej zrozumieć wpływ otoczenia zewnętrznego na rozwój danej gospodarki. Poziom równowagi (nierównowagi) jest mierzony przez wiele wskaźników, które służą rynkowi do oceny fundamentów gospodarki.
Saldo rachunku bieżącego jest jednym z bardziej rozpowszechnionych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta