Jak rozliczyć sprzedaż lokalu
Dla transakcji dotyczących nieruchomości przepisy przewidują zwolnienie z VAT, stawkę 8 proc. albo podstawową. Decydują m.in. wielkość obiektu, sposób jego wcześniejszego użytkowania i wysokość nakładów na przebudowę.
Maciej Jurczyga
Prowadzę działalność w zakresie handlu nieruchomościami. Niedawno nabyłem od gminy znajdujący się w starej kamienicy lokal użytkowy o powierzchni 25 m², który chcę wyremontować, przekształcić w lokal mieszkalny i sprzedać. Gmina sprzedała lokal przy zastosowaniu zwolnienia z VAT. Czy sprzedaż lokalu przeze mnie również będzie korzystać ze zwolnienia? Jeśli nie, to czy zastosowanie znajdzie stawka 8 proc.? – pyta czytelniczka.
Co do zasady na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT obniżoną stawkę VAT w wysokości 8 proc. stosuje się do dostawy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym >patrz ramka.
Biorąc pod uwagę, które lokale mogą być objęte społecznym programem mieszkaniowym, można zatem od razu przyjąć, że jeśli w analizowanym przypadku niemożliwe będzie zastosowanie zwolnienia z VAT, to stawka podatku wyniesie 8 proc.
Ważny jest efekt inwestycji
Nie powinno być co do tego wątpliwości, szczególnie że możliwość zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania potwierdzają organy podatkowe nawet w odniesieniu do robót budowlano-remontowych, w wyniku których dopiero dochodzi do zmiany sposobu użytkowaniu lokalu z użytkowego na mieszkalny. Przykładem może tu być stanowisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta