Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć sprzedaż lokalu

19 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Maciej Jurczyga
źródło: 123RF

Dla transakcji dotyczących nieruchomości przepisy przewidują zwolnienie z VAT, 
stawkę 8 proc. albo podstawową. Decydują 
m.in. wielkość obiektu, sposób jego wcześniejszego użytkowania i wysokość nakładów na przebudowę.

Maciej Jurczyga

 

Prowadzę działalność w zakresie handlu nieruchomościami. Niedawno nabyłem od gminy znajdujący się w starej kamienicy lokal użytkowy o powierzchni 25 m², który chcę wyremontować, przekształcić w lokal mieszkalny i sprzedać. Gmina sprzedała lokal przy zastosowaniu zwolnienia z VAT. Czy sprzedaż lokalu przeze mnie również będzie korzystać ze zwolnienia? Jeśli nie, to czy zastosowanie znajdzie stawka 8 proc.? – pyta czytelniczka.

Co do zasady na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy o VAT obniżoną stawkę VAT w wysokości 8 proc. stosuje się do dostawy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym >patrz ramka.

Biorąc pod uwagę, które lokale mogą być objęte społecznym programem mieszkaniowym, można zatem od razu przyjąć, że jeśli w analizowanym przypadku niemożliwe będzie zastosowanie zwolnienia z VAT, to stawka podatku wyniesie 8 proc.

Ważny jest efekt inwestycji

Nie powinno być co do tego wątpliwości, szczególnie że możliwość zastosowania preferencyjnej stawki opodatkowania potwierdzają organy podatkowe nawet w odniesieniu do robót budowlano-remontowych, w wyniku których dopiero dochodzi do zmiany sposobu użytkowaniu lokalu z użytkowego na mieszkalny. Przykładem może tu być stanowisko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament