Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bank centralny to skarbnica danych o gospodarce

19 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia
Przykładowe dane ze strony www.nbp.pl
źródło: Rzeczpospolita
Przykładowe dane ze strony www.nbp.pl

Wśród funkcji banków centralnych, które wymienia się w definicji tych instytucji, pomija się zwykle jedną, wcale nie błahą: gromadzenie 
i opracowywanie informacji statystycznych.

Współczesne banki centralne w większości państw – jak od każdej reguły, od tej też są wyjątki – należą do kluczowych skarbnic danych o gospodarce i systemie finansowym. Tak jest również w Polsce – niektóre kluczowe wskaźniki gospodarcze publikuje właśnie Narodowy Bank Polski, a nie Główny Urząd Statystyczny.

Działalność statystyczna NBP ma umocowanie w ustawie o tej instytucji. Zapisano w niej (art. 3.2.), że do zadań NBP należy „opracowywanie statystyki pieniężnej i bankowej, bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej".

W praktyce instytucja ta gromadzi więcej danych, niż wynika bezpośrednio z tego zapisu. Są to dane potrzebne jej do oceny stanu gospodarki, bez czego nie mogłaby realizować swoich ustawowych celów (oprócz dbania o stabilność cen ma ona m.in. za zadanie działać na rzecz stabilności systemu finansowego, co wymaga jego monitorowania, czyli analizy wielu danych), albo muszą być zbierane w związku z przynależnością NBP do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament