Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga rehabilitacyjna pomniejszy zobowiązania wobec fiskusa

19 stycznia 2015 | Monitor Księgowość i Podatki | Marcin Szymankiewicz
Odliczeniu podlegają  wydatki m.in.  na adaptację lokali mieszkalnych do potrzeb wynikających  z niepełno-sprawności
źródło: 123RF
Odliczeniu podlegają wydatki m.in. na adaptację lokali mieszkalnych do potrzeb wynikających z niepełno-sprawności

Dla niepełnosprawnych właścicieli firm sposobem za obniżenie podatku może być odliczenie od dochodu wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania przez nich czynności życiowych.

Marcin Szymankiewicz

 

Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu kwot, m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).

Poniesione w roku podatkowym (kalendarzowym) przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych podlegają odliczeniu od dochodu, a tym samym zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i sam podatek dochodowy. Korzystanie z tej ulgi można więc uznać za sposób optymalizacji podatkowej.

Przykład 1

Pan Jan jest przedsiębiorcą płacącym podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Od 2 września 2014 r. posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym – jest osobą niedosłyszącą). Za 2014 r. osiągnął dochód (po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne) w wysokości 84 000 zł. W listopadzie 2014 r. poniósł wydatki na nowoczesny aparat słuchowy w kwocie 6 000 zł. Są one udokumentowane wystawioną na niego fakturą. Wydatki na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament