Ulga rehabilitacyjna pomniejszy zobowiązania wobec fiskusa
Dla niepełnosprawnych właścicieli firm sposobem za obniżenie podatku może być odliczenie od dochodu wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania przez nich czynności życiowych.
Marcin Szymankiewicz
Podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu kwot, m.in. wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne (zob. art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT).
Poniesione w roku podatkowym (kalendarzowym) przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne, wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych podlegają odliczeniu od dochodu, a tym samym zmniejszają podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych i sam podatek dochodowy. Korzystanie z tej ulgi można więc uznać za sposób optymalizacji podatkowej.
Przykład 1
Pan Jan jest przedsiębiorcą płacącym podatek dochodowy na zasadach ogólnych (skala podatkowa). Od 2 września 2014 r. posiada orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym – jest osobą niedosłyszącą). Za 2014 r. osiągnął dochód (po potrąceniu składek na ubezpieczenie społeczne) w wysokości 84 000 zł. W listopadzie 2014 r. poniósł wydatki na nowoczesny aparat słuchowy w kwocie 6 000 zł. Są one udokumentowane wystawioną na niego fakturą. Wydatki na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta