Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inwestor kontra syndyk

19 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia
źródło: materiały prasowe

Konrad Pokutycki | O niejasnościach związanych z postępowaniem upadłościowym wrocławskich zakładów FagorMastercook i kolejnych inwestycjach w Polsce mówi prezes spółki BSH, która z markami Bosch, Siemens i Zelmer jest liderem produkcji AGD.

Rz: Trwa – momentami kuriozalne – zamieszanie wokół transakcji zakupu przez BSH mienia FagorMastercook w Polsce. Kiedy sprawa może się zakończyć?

Sami bardzo chcielibyśmy to wiedzieć. To kolejna próba jej sfinalizowania, jesteśmy jedynym oferentem, a syndyk Teresa Kalisz uparcie odmawia podpisania umowy. Mimo tego, że mamy poparcie sądu, rady wierzycieli, Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Ministerstwa Gospodarki, władz Wrocławia i związków zawodowych w fabryce...

Ta sprawa pokazuje niedostatki polskiego prawa upadłościowego – niejasność wielu procedur powoduje, że jedna osoba może na miesiące sparaliżować cały proces. Wszystko ze szkodą dla upadłej spółki, ponieważ – chociaż prowadzi ona produkcję na zlecenie algierskiego koncernu Cevital – co miesiąc przynosi straty, które się kumulują i systematycznie obniżają wartość firmy.

Czy ktoś może zmusić syndyka do podjęcia decyzji?

Sąd może wszcząć postępowanie dyscyplinarne, mamy też informacje od wierzycieli, iż możliwe jest z ich strony dochodzenie ich strat. Skoro wartość majątku spółki spada, to mniejsza suma znajdzie się w masie upadłościowej na pokrycie wierzytelności. Jest to wina syndyk Teresy Kalisz.

W internecie krążą dokumenty wskazujące, iż syndyk promuje założoną przez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament