Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tani najem mieszkań od państwa?

19 stycznia 2015 | Ciekawa ekonomia | Grażyna Błaszczak
Budynek przy ul. Saperskiej w Poznaniu – pierwszy blok, jaki kupił fundusz BGK
źródło: BGK/jakusiebie.pl
Budynek przy ul. Saperskiej w Poznaniu – pierwszy blok, jaki kupił fundusz BGK

Czy oferta najmu mieszkań funduszu Banku Gospodarstwa Krajowego wywoła modę na wynajem i przyciągnie zagranicznych inwestorów?

W bloku przy ul. Saperskiej w Poznaniu Fundusz Mieszkań na Wynajem, działający przy Banku Gospodarstwa Krajowego, kupił od firmy Wechta 124 lokale. 7 stycznia przedstawił w internecie ofertę najmu 49 mieszkań. Jak informował BGK, do 12 stycznia przyszło ponad tysiąc zgłoszeń od osób zainteresowanych najmem, z czego 817 zostało zweryfikowanych pozytywnie pod kątem poprawności dostarczonych danych. Przypomnijmy. Fundusz ma działać na zasadach rynkowych, w oparciu o ustawę o funduszach inwestycyjnych. BGK zapowiadał jednak, że czynsze w jego blokach będą o 30 proc. niższe od rynkowych, proponowanych w okolicy przez prywatnych właścicieli mieszkań. W Poznaniu tak jednak się nie stało. Zapytaliśmy ekspertów, jak oceniają ofertę funduszu BGK, czy projekt rozrusza rynek, zagrozi prywatnym inwestorom, pomoże deweloperom, przyciągnie zagranicznych inwestorów na rynek mieszkań? Do wydania fundusz BGK ma 5 mld zł.

Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości, Związek Banków Polskich:

– Mam wątpliwości, czy państwowy bank powinien inwestować publiczne środki w nabywanie mieszkań i zajmować się ich zarządzaniem i wynajmowaniem. Intencją miało być, po pierwsze, rozruszanie rynku najmu i znaczne obniżenie obowiązujących na tym rynku stawek czynszu. BGK wcześniej deklarował, że czynsz byłby niższy od rynkowego nawet o 20–30 proc. Tymczasem mieszkania w Poznaniu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10043

Wydanie: 10043

Spis treści
Zamów abonament