Decyzję może podpisać tylko osoba upoważniona
Pracownik organu podatkowego, który składa swój podpis na rozstrzygnięciu, powinien wskazać dokument zezwalający na dokonanie tej czynności, wydany przez naczelnika urzędu skarbowego.
Otrzymaliśmy decyzję wydaną przez organ podatkowy – naczelnika urzędu skarbowego, ale podpisaną przez kierownika komórki ds. VAT. Decyzja dotyczy określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Czy kierownik podpisujący tę decyzję nie powinien wskazać swojego upoważnienia? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 13 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organem podatkowym pierwszej instancji, stosownie do swojej właściwości, jest naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa.
Zgodnie z zasadą szybkości postępowania
Z kolei zgodnie z zasadami prawa podatkowego organy podatkowe mają obowiązek działać wnikliwie i szybko, posługując się przy tym możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do załatwienia sprawy. Zasada szybkości postępowania podatkowego jest realizowana m.in. poprzez upoważnianie konkretnych pracowników organu podatkowego do załatwienia spraw w imieniu tego organu.
Organ podatkowy może upoważnić funkcjonariusza celnego lub pracownika kierowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw w jego imieniu i w ustalonym zakresie. Chodzi tu w szczególności o wydawanie decyzji, wydawanie postanowień czy zaświadczeń.
Zgodnie z art. 143 § 2 o.p. upoważnienie takie może być również wydane:
1) pracownikom urzędu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta