Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzję może podpisać tylko osoba upoważniona

05 marca 2015 | Dobra Firma | Regina Drabik

Pracownik organu podatkowego, który składa swój podpis na rozstrzygnięciu, powinien wskazać dokument zezwalający na dokonanie tej czynności, wydany przez naczelnika urzędu skarbowego.

Otrzymaliśmy decyzję wydaną przez organ podatkowy – naczelnika urzędu skarbowego, ale podpisaną przez kierownika komórki ds. VAT. Decyzja dotyczy określenia wysokości zobowiązania podatkowego. Czy kierownik podpisujący tę decyzję nie powinien wskazać swojego upoważnienia? – pyta czytelnik.

Zgodnie z art. 13 § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.) organem podatkowym pierwszej instancji, stosownie do swojej właściwości, jest naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego, wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa.

Zgodnie z zasadą szybkości postępowania

Z kolei zgodnie z zasadami prawa podatkowego organy podatkowe mają obowiązek działać wnikliwie i szybko, posługując się przy tym możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do załatwienia sprawy. Zasada szybkości postępowania podatkowego jest realizowana m.in. poprzez upoważnianie konkretnych pracowników organu podatkowego do załatwienia spraw w imieniu tego organu.

Organ podatkowy może upoważnić funkcjonariusza celnego lub pracownika kierowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw w jego imieniu i w ustalonym zakresie. Chodzi tu w szczególności o wydawanie decyzji, wydawanie postanowień czy zaświadczeń.

Zgodnie z art. 143 § 2 o.p. upoważnienie takie może być również wydane:

1) pracownikom urzędu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament