Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minimum dla delegowanego wyznaczy układ

05 marca 2015 | Praca i ZUS | Przemysław Stobiński
Przemysław Stobiński, 
radca prawny, Senior Associate w CMS Cameron McKenna
źródło: materiały prasowe
Przemysław Stobiński, 
radca prawny, Senior Associate w CMS Cameron McKenna

Minimalną pensję z dodatkami za pracę za granicą mogą określać nie tylko przepisy rangi ustawowej, ale też lokalne przepisy układowe obejmujące pracowników danego sektora w państwie oddelegowania.

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 12 lutego 2015 r. w sprawie C-396/13 (Sähköalojen ammattiliitto przeciwko Elektrobudowie SA). Spór wszczął fiński związek zawodowy, który w imieniu polskich pracowników oddelegowanych do pracy przy budowie elektrowni atomowej wystąpił przeciwko polskiej spółce z roszczeniem o wyrównanie wynagrodzenia do poziomu gwarantowanego przez fiński układ dla sektora elektryfikacji i instalacji technicznych budynków. Zdaniem związku układ ten przewiduje obliczenie wynagrodzenia minimalnego pracowników na zasadach korzystniejszych niż te, które zastosowała polska spółka. Na ich podstawie pracownicy zostaliby wyżej zaszeregowani i nabyliby prawo do dodatku wakacyjnego, stałej diety i odszkodowania za czas poświęcony na dojazd do pracy, które układ gwarantuje fińskim...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament