Sześciolatki znów w Sejmie
Choć 1 września 2014 r. pierwszy rocznik dzieci sześcioletnich poszedł obowiązkowo do szkół, to wciąż trwa walka o zdjęcie z nich tego przymusu.
W Sejmie odbyło się w środę pierwsze czytanie obywatelskiego projektu w tej sprawie. Pod nowelizacją ustawy o systemie oświaty podpisało się blisko 300 tys. osób.
Projekt przygotowało założone przez Karolinę i Tomasza Elbanowskich Stowarzyszenie Rzecznik Praw Rodziców. To już kolejna ich inicjatywa w tej sprawie. Nowelizacja zakłada przede wszystkim pozostawienie rodzicom decyzji w kwestii posłania sześciolatka do szkoły. Od września ubiegłego roku dzieci sześcioletnie objęte są obowiązkiem szkolnym, choć na wniosek rodzica dziecko może zostać przeniesione do zerówki. W związku z tym Elbanowscy chcą też zdjąć z pięciolatków obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, czyli tzw. zerówki.
Chcą także powrotu do rozwiązań, zgodnie z którymi rodzice przedszkolaków mogli wykupywać im dodatkowe zajęcia realizowane w przedszkolu. W ich projekcie jest także zapis o tym, że państwo poza elementarzem finansuje każdy inny podręcznik, z którego uczą sie najmłodsi uczniowie.