Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przesłane dokumenty zastąpią klauzulę

05 marca 2015 | Praca i ZUS | Katarzyna Gospodarowicz
Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, 
Zając i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Gospodarowicz, radca prawny w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, 
Zając i Wspólnicy sp.k.

Podczas rekrutacji pracodawca może przetwarzać dane osobowe kandydata, nawet jeśli jego CV nie zawiera zapisu z wyrażoną na to zgodą.

Wciąż niewielu pracodawców ma świadomość, że dane osobowe pozyskują już na etapie odebrania e-maila z dokumentacją dotyczącą naboru kandydata. W praktyce przyjęło się, że papiery rekrutacyjne trzeba opatrzyć specjalną klauzulą. Czy jednak jest to wykładnia zgodna z prawem? Czy szef, który otrzyma wyczekiwane CV bez takiej klauzuli, musi je wyrzucić do kosza? Czy w ogłoszeniach o pracy trzeba zamieszczać taką formułkę?

Jaka formułka...

Przykładowa klauzula, którą można spotkać we wzorach CV, brzmi tak: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych, tekst jednolity: DzU z 2014, poz. 1182 ze zm.)". Zdanie to ma stanowić formę wyrażenia zgody przez kandydata do pracy na to, aby jego dokumenty przeglądali pracownicy kadr czy specjaliści do spraw rekrutacji w firmie.

Czy klauzula jest niezbędna? Odpowiedzi należy szukać w ustawie o ochronie danych osobowych (dalej ustawa). Pracodawca, jako administrator danych osobowych, powinien wylegitymować się podstawą prawną do przetwarzania tych danych. Zgodnie z art. 23 ust. 1 ustawy ich przetwarzanie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy:

- osoba, której dane dotyczą, zgodzi się na to, chyba że chodzi o usunięcie dotyczących jej danych,

- jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament