Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cena kredytu już mocniej nie spadnie

05 marca 2015 | Ekonomia
RPP obawiała się aprecjacji złotego
źródło: Rzeczpospolita
RPP obawiała się aprecjacji złotego

Gospodarka | RPP obniżyła główną stopę procentową z 2 do 1,5 proc. I na tym zamierza poprzestać.

grzegorz Siemionczyk

Większość ekonomistów spodziewała się, że na zakończonym w środę posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej obniży stopę referencyjną NBP o 0,25 pkt proc., do 1,75 proc. Nie wykluczali jednak głębszej redukcji, bo taką możliwość sygnalizował w lutym sam prezes NBP Marek Belka. Środowa decyzja Rady nie była więc dla nich dużym zaskoczeniem.

Ekonomistów bardziej zdziwiło to, że Rada kategorycznie wykluczyła możliwość dalszego łagodzenia polityki pieniężnej. W ostatnich latach gremium to raz już zapowiedziało, że kończy cykl obniżek stóp, aby po roku go wznowić. Choć spośród ankietowanych przez „Rzeczpospolitą" prognostów żaden nie zakładał, że główna stopa w Polsce znajdzie się poniżej 1,5 proc., zapowiedź utrzymania jej na obecnym poziomie uchodzi za ryzykowną.

– W tak niepewnych czasach podejmowanie tak twardych zobowiązań jest niepotrzebne. Takie zobowiązanie stwarza ryzyko umocnienia złotego – powiedział „Rzeczpospolitej" Ignacy Morawski, główny ekonomista BIZ Bank....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament