Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uchwała zapewni więcej niż kodeks pracy

05 marca 2015 | Praca i ZUS | Ryszard Sadlik

Jeśli postanowienia umowy spółki z o.o. lub uchwały zarządu zawierają korzystniejsze uprawnienia dla pracowników niż kodeks pracy, to są one wiążące i mogą stanowić podstawę roszczeń pracowniczych.

Źródłem prawa pracy mogą być nie tylko przepisy kodeksu pracy, innych ustaw i rozporządzeń, ale także inne regulacje określające prawa i obowiązki pracownicze. Jak bowiem wynika z art. 9 § 1 k.p., przez prawo pracy rozumie się, poza przepisami kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych określającymi prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, także postanowienia układów zbiorowych pracy i innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów i statutów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy.

Wiążące zapisy

Źródłem prawa pracy może być także umowa spółki z o.o. lub nawet uchwała jej zarządu. Wskazywał na to Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 4 października 2011 r. (I PK 46/11). Podnosił, że nie można...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament