Społeczna inspekcja pracy – zmierzch czy reaktywacja
Rozmowa | Piotr Wojciechowski adwokat, of counsel Raczkowski Paruch sp.k.
Czy społeczny inspektor pracy w dzisiejszych czasach odgrywa jeszcze swoją rolę?
Ustawa o społecznej inspekcji pracy jest z 24 czerwca 1983 r. Od dnia dzisiejszego oddziela ją nie tylko 35 lat kalendarzowych, ale cała epoka świetlna. Jej rodowód sięga okresu o zupełnie odmiennym kształcie politycznym, społecznym i gospodarczym. Zapotrzebowanie na taką instytucję zgłaszane było w czasach wysoce rozwiniętego przemysłu fabrycznego, gdzie zarówno charakter przetwórstwa, sposób wykonywania pracy, jak i liczba związanych z tym bezpośrednich zagrożeń na stanowiskach pracy była zupełnie odmienna od dzisiejszego. Na współczesnym, postindustrialnym rynku pracy charakteryzującym się wysoko rozwiniętym sektorem usług i nowoczesnych technologii, nieuchronnym zmianom z tym związanym powinna towarzyszyć również zmiana modelu ochrony pracowników przed współczesnymi zagrożeniami.
Społecznych inspektorów pracy w czasach kryzysu przybywa na potęgę. Jak jest obecnie – czy grupa chronionych rośnie, czy może utrzymuje się na podobnym poziomie?
Organizacje związkowe mają monopol na tworzenie społecznej inspekcji pracy. To niezaprzeczalny fakt. Jednak nie wydaje mi się, aby w ostatnim okresie nastąpił jakiś znaczący wzrost liczby społecznych inspektorów. Wychodzę z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta