Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pracownika za kierownicą zastąpi żona lub kolega

05 marca 2015 | Praca i ZUS | Marcin Nagórek
Maksymalne miesięczne kwoty ryczałtów  za używanie samochodów osobowych (zł)
źródło: Rzeczpospolita
Maksymalne miesięczne kwoty ryczałtów za używanie samochodów osobowych (zł)
Marcin 
Nagórek, radca prawny
źródło: materiały prasowe
Marcin 
Nagórek, radca prawny

Utrata prawa jazdy za nadmiar punktów karnych nie kończy etatowej kariery. Kierowanie prywatnym autem w celach służbowych podwładny może powierzyć innej osobie.

W urzędzie miasta zatrudniamy na etacie osobę, która z racji wykonywanej funkcji często korzysta z własnego samochodu (umowa na używanie do celów służbowych ze zwrotem kosztów w postaci ryczałtu). Z jej zakresu obowiązków nie wynika wymóg posiadania uprawnień do kierowania pojazdami. W ostatnim miesiącu pracownik stracił prawo jazdy, bo przekroczył dopuszczalną liczbę punktów karnych. Umowa o użytkowanie auta nadal obowiązuje. Czy inna osoba (niepracownik), którą proponuje nam etatowiec, może go czasowo zastąpić w korzystaniu z jego prywatnego samochodu? Czy tej osobie mamy pozwolić, aby pracownik wykonywał stosunek pracy, wstępując jako strona do umowy o używanie prywatnego auta do celów służbowych? – pyta czytelnik.

Odpowiedzi na te pytania nie znajdziemy wprost ani w kodeksie pracy, ani w innym akcie prawnym. Dopiero orzecznictwo sądowe dostarcza pewnych wskazówek. Przede wszystkim Sąd Najwyższy w wyroku z 26 listopada 1998 r. (I PKN 458/98) podkreślił znaczenie obowiązku osobistego wykonywania pracy przez etatowca. Stwierdził, że możliwa w umowach-zleceniach klauzula wykonywania usług przez osobę trzecią – zastępcę (art. 738 § 1 w zw. z art. 750 kodeksu cywilnego) jest niedopuszczalna w umowie o pracę (art. 22 § 1 kodeksu pracy). W innym jednak wyroku z 9 lutego 2007 r. (I UK 221/06) SN przyjął, że istocie stosunku pracy nie przeczy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament