Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dokument nieujęty w księdze nie przesądza o jej nierzetelności

05 marca 2015 | Dobra Firma | Marcin Szymankiewicz

Jeżeli niewpisane lub błędnie wpisane w pkpir kwoty nie przekraczają łącznie 0,5 proc. przychodu wykazanego 
w ewidencji za dany rok podatkowy, to przedsiębiorcy nie grożą z tego tytułu żadne konsekwencje.

Prowadzę samodzielnie (bez zatrudniania pracowników) działalność gospodarczą w zakresie projektowania wnętrz. W grudniu 2014 r. nie wpisałem do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wydatków związanych z wyjazdem służbowym do Krakowa (bilety PKP). Czy oznacza to, że prowadzona przez mnie podatkowa księga przychodów i rozchodów za 2014 r. jest nierzetelna? – pyta czytelnik.

Podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy (§ 11 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie). Księgę uważa się za rzetelną, z zastrzeżeniem § 11 ust. 4 rozporządzenia, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty (§ 11 ust. 3 rozporządzenia). Aby podatkowa księga przychodów i rozchodów była rzetelna, musi odzwierciedlać stan rzeczywisty, a zatem powinny być w niej zaewidencjonowane wszystkie uzyskane przez podatnika przychody oraz, co do zasady, wszystkie poniesione przez niego koszty uzyskania przychodów – z podziałem na właściwe miesiące.

Przykład

30 grudnia 2014 r. podatnik sprzedał towar, uzyskując przychód w wysokości 1000 zł. Fakturę potwierdzającą tę sprzedaż wystawił 5 stycznia 2015 r. Załóżmy, że łączny przychód podatnika w 2014 r....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament