Dokument nieujęty w księdze nie przesądza o jej nierzetelności
Jeżeli niewpisane lub błędnie wpisane w pkpir kwoty nie przekraczają łącznie 0,5 proc. przychodu wykazanego w ewidencji za dany rok podatkowy, to przedsiębiorcy nie grożą z tego tytułu żadne konsekwencje.
Prowadzę samodzielnie (bez zatrudniania pracowników) działalność gospodarczą w zakresie projektowania wnętrz. W grudniu 2014 r. nie wpisałem do podatkowej księgi przychodów i rozchodów wydatków związanych z wyjazdem służbowym do Krakowa (bilety PKP). Czy oznacza to, że prowadzona przez mnie podatkowa księga przychodów i rozchodów za 2014 r. jest nierzetelna? – pyta czytelnik.
Podatnik jest obowiązany prowadzić księgę rzetelnie i w sposób niewadliwy (§ 11 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów; dalej: rozporządzenie). Księgę uważa się za rzetelną, z zastrzeżeniem § 11 ust. 4 rozporządzenia, jeżeli dokonywane w niej zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty (§ 11 ust. 3 rozporządzenia). Aby podatkowa księga przychodów i rozchodów była rzetelna, musi odzwierciedlać stan rzeczywisty, a zatem powinny być w niej zaewidencjonowane wszystkie uzyskane przez podatnika przychody oraz, co do zasady, wszystkie poniesione przez niego koszty uzyskania przychodów – z podziałem na właściwe miesiące.
Przykład
30 grudnia 2014 r. podatnik sprzedał towar, uzyskując przychód w wysokości 1000 zł. Fakturę potwierdzającą tę sprzedaż wystawił 5 stycznia 2015 r. Załóżmy, że łączny przychód podatnika w 2014 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta