Dużo zagranicy w naszych mediach
gospodarka | Sprzedaż TVN wpisuje się w europejski trend mediowych fuzji i przejęć. W Polsce może wywołać spore przetasowania, zwłaszcza jeśli przejmującym będzie niemiecki koncern mediowy Bauer.
magdalena lemańska, Urszula zielińska
Miniony rok w europejskim sektorze mediów i rozrywki zdominowały przejęcia i fuzje wśród operatorów sieci kablowych i platform satelitarnych. Wśród nich były gigantyczne transakcje skutkujące stworzeniem największego europejskiego operatora płatnej telewizji Sky. Powstał on z połączenia brytyjskiej platformy cyfrowej BSkyB, włoskiej Sky Italia i niemieckiej Sky Deutschland. Stworzenie jednej firmy wywindowało Sky do czołówki publicznych spółek w Europie.
Liderem pod względem przychodów pozostaje na Starym Kontynencie niemiecki koncern Bertelsmann (jego roczne przychody sięgają 16,4 mld euro), w skład którego wchodzą m.in. telewizyjna RTL Group, wydawnictwa Penguin Random House oraz Gruner+Jahr (to ostatnie obecne także w Polsce) oraz drukarnie Be Printers. W ścisłej czołówce europejskich gigantów mediowych znajdują się też Vivendi (właściciel Grupy Canal+, która w Polsce ma stacje telewizyjne oraz 51 proc. udziałów w platformie nc+) i Liberty Global. Ten ostatni działa w 12 krajach europejskich, jest właścicielem operatorów telekomunikacyjnych oraz płatnej telewizji (m.in. Virgin Media, UPC czy Ziggo), istotną pozycję ma też w Polsce – należy do niego UPC Polska i 17 proc. udziałów w platformie nc+....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta