Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rabat dla nabywcy komplikuje rozliczenia z fiskusem

05 marca 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Przedsiębiorca, który udzielił kupującemu skonta, dla obniżenia podstawy opodatkowania i należnego VAT nie musi uzyskać potwierdzenia otrzymania faktury korygującej.

Tomasz Krywan

∑ Kiedy sprzedawcy mogą rozliczać wystawione przez siebie faktury korygujące dokumentujące skonta? Czy muszą uzyskiwać od nabywców potwierdzenia odbioru faktur korygujących? – pyta czytelnik.

Z punktu widzenia rozliczania przez sprzedawców faktury korygujące można podzielić na kilka grup. Jedną z nich są faktury korygujące, do których rozliczenia wymagane jest posiadanie potwierdzenia otrzymania ich przez nabywcę. Do grupy tej należą faktury korygujące spełniające łącznie trzy warunki >patrz ramka.

Odrębny rodzaj dokumentów

Pojawia się pytanie, czy do tej grupy faktur korygujących należą faktury korygujące wystawiane w celu udokumentowania przyznanego skonta. Według mnie nie. Należy bowiem zauważyć, że do faktur korygujących wystawionych w przypadkach, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1–3 ustawy o VAT, nie należą przy tym faktury korygujące wystawiane w związku z przyznaniem obniżki ceny w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty (czyli wystawiane w związku z przyznaniem skonta). Za wnioskiem takim przemawia zestawienie art. 29a ust. 7 pkt 1 i 2 oraz art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, jak również to, że faktury korygujące dokumentujące udzielenie skonta wyodrębnione są jako odrębny rodzaj faktur korygujących. Dlatego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament