Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przybysze ze Wschodu w pracowniczej matni

05 marca 2015 | Prawo | Witold Klaus, Karolina Mazurczak
Witold Klaus
źródło: materiały prasowe
Witold Klaus
Karolina Mazurczak
źródło: materiały prasowe
Karolina Mazurczak

System zatrudniania cudzoziemców pogłębia uzależnienie pracownika imigranta od pracodawcy. To rodzi patologie – piszą Witold Klaus i Karolina Mazurczak.

Kilkanaście dni temu grono warszawskich organizacji pozarządowych obiegła informacja, że na Dworcu Zachodnim w Warszawie koczuje kilkudziesięcioosobowa grupa obywateli Ukrainy. Przyjechali do Polski z ważnymi wizami wystawionymi na podstawie oświadczeń o zamiarze zatrudnienia cudzoziemców uzyskanych od agencji pracy. Już w Polsce okazało się jednak, że oferty są nieaktualne: obiecanej pracy nie będzie, a niedoszli pracownicy zostali pozostawieni sami sobie. Nie jest to pierwsza sytuacja tego typu.

Gorzej traktowani

Do Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, organizacji pozarządowej zajmującej się m.in. pomocą imigrantom, coraz częściej trafiają informacje o wykorzystywaniu cudzoziemców przez pracodawców. Brak umowy, gorsze w porównaniu z Polakami warunki pracy, odmowa wypłacenia wynagrodzenia za wykonaną pracę lub zaniżanie go pod byle pretekstem, zakaz korzystania z urlopu czy zwolnienia – to tylko niektóre problemy, z jakimi stykają się pracownicy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament