Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niskie zyski z obligacji i lokat to szansa dla akcji

05 marca 2015 | Moje pieniądze
Warto zainteresować się funduszami MIŚ
źródło: Rzeczpospolita
Warto zainteresować się funduszami MIŚ
źródło: Rzeczpospolita

Rekordowo niskie stopy procentowe oraz przyspieszenie w gospodarce powinny sprzyjać giełdzie.

kinga Żelazek

Europejski Bank Centralny od tego miesiąca rozpoczął skup aktywów za łączną kwotę ponad 1,1 bln euro. Celem tego programu luzowania ilościowego (QE) jest pobudzenie europejskiej gospodarki i zahamowanie deflacji. Szef EBC Mario Draghi zapowiedział jednak, że stopy procentowe pozostaną niskie.

– QE w Europie oznacza więcej pieniędzy na rynkach finansowych. Z kolei niskie stopy procentowe sprawiają, że coraz bardziej widoczny jest brak alternatywy dla akcji – uważa Andrzej Lis, zarządzający w Altus TFI.

Średnie oprocentowanie półrocznych lokat spadło już poniżej 1,9 proc. – wynika z danych porównywarki finansowej Comperia.pl. Niskie będą również zyski z obligacji skarbowych (i funduszy obligacji skarbowych); rentowność 10-letnich papierów wynosi obecnie 2,15 proc., a 5-letnich – 1,9 proc.; tyle zarobimy w skali roku, jeśli teraz kupimy obligacje i będziemy trzymać je aż do wykupu.

– Niskie stopy procentowe oraz QE w Europie przełożyły się na spadek rentowności obligacji. Tym samym stopy zwrotu funduszy obligacji i pieniężnych mogą być w kolejnych miesiącach niewielkie – mówi Jarosław Antonik, członek zarządu KBC TFI.

Krajowe misie

Na tym tle bardzo atrakcyjnie prezentują się zyski z dywidend, które sięgają 4–5 proc. A przyspieszenie wzrostu gospodarczego oznacza poprawę kondycji spółek i ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament