Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla auta z pełnym odliczeniem zapisy muszą być precyzyjne

05 marca 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka
Dawid Milczarek, menedżer w kancelarii Martini 
i Wspólnicy
źródło: materiały prasowe
Dawid Milczarek, menedżer w kancelarii Martini 
i Wspólnicy

Podatnik może wprowadzić jeden wpis w ewidencji przebiegu pojazdu dla całej trasy. 
Ale w rubryce dotyczącej opisu trasy (skąd – dokąd) muszą zostać wskazane adresy punktów pośrednich, np. poczty, sklepów czy urzędów.

Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 3 lutego 2015 r. (I SA/Rz 1073/14).

Stan faktyczny

W maju 2014 r. spółka wystąpiła o interpretację przepisów o VAT w zakresie prawidłowości wpisów do ewidencji przebiegu pojazdu. Podatniczka wyjaśniła, że zamierza używać samochodów, które zostaną uznane za wykorzystywane wyłącznie do celów jej działalności zgodnie z wymogami z art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Niektóre auta w ciągu jednego dnia będą pokonywały bardzo krótkie odległości, np. przejazd do sklepu, zakup materiałów biurowych, przejazd do urzędu, na pocztę itp. Poszczególne samochody będą w ciągu każdego dnia wykonywały nawet po kilkadziesiąt tego typu przejazdów. Powrót nastąpi dopiero pod koniec danego dnia. Firma zapytała, czy ewidencję przebiegu pojazdu określoną w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT można uznać za prawidłową, jeżeli dla samochodu wykonującego bardzo wiele krótkich przejazdów dziennie zostanie wprowadzony tylko jeden wpis.

Sama uważała, że za jednokrotne wykorzystanie pojazdu można uznać wyjazd w kilka różnych miejsc w ciągu jednego dnia, do momentu, w którym pojazd ten przestanie być używany przez kierującą nim osobę. W takim przypadku wystarczające będzie wprowadzenie do ewidencji przebiegu pojazdu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10082

Wydanie: 10082

Spis treści
Zamów abonament