Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wersja pracownika o nadaktywności nie zawsze wiarygodna

02 czerwca 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

UMOWY | Brak ewidencji czasu pracy utrudni firmie obronę przed żądaniami etatowców domagających się wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Gdy szef opóźni się z taką wypłatą, zapłaci odsetki.

Pracodawca musi prowadzić ewidencję czasu pracy pracownika do celów prawidłowego ustalenia jego wynagrodzenia i innych świadczeń związanych z pracą. Ma też obowiązek udostępnić tę ewidencję pracownikowi na jego żądanie (art. 149 § 1 k.p.). Na pracodawcy zatem spoczywa wymóg prowadzenia ewidencji czasu pracy dla każdego podwładnego. Wyjątek dotyczy tylko pracowników objętych zadaniowym czasem pracy, zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem oraz otrzymujących ryczałt za godziny nadliczbowe lub za pracę w porze nocnej. W stosunku do nich nie notuje się godzin aktywności. Szczegółowe zasady ewidencjonowania czasu pracy określa rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (DzU nr 62, poz. 286).

Bierność wykluczona

Jeśli firma zaniechała prowadzenia ewidencji czasu pracy załogi, w razie sporu z pracownikiem o wynagrodzenie może mieć problem z wygraniem procesu. W praktyce dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy pracownik domaga się zapłaty wynagrodzenia za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament