Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sama funkcja to za mało do etatu

02 czerwca 2015 | Dobra Firma
Łukasz Chruściel
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Łukasz Chruściel

Wykonanie przez prezesa zarządu zaledwie kilku jednorazowych czynności związanych z tym stanowiskiem w ciągu paru dni nie prowadzi do konkludentnego zawarcia umowy o pracę.

Pogląd taki wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 18 marca 2015 r. (III PK 116/14).

Zawarcia umowy o pracę nie uzasadnia też podjęcie przez radę nadzorczą uchwały przewidującej zatrudnienie prezesa, jeśli nie została ona zrealizowana. Sama uchwała RN ma charakter intencyjny i nie może być utożsamiana z zawarciem angażu.

Stan faktyczny

Początkowo skarżący współpracował z pracodawcą na podstawie zlecenia, wykonując obowiązki prokurenta spółki. Po pewnym czasie jej rada nadzorcza zdecydowała o powołaniu go do pełnienia funkcji prezesa zarządu oraz określiła warunki zawarcia z nim umowy o pracę. Pracodawca nie zawarł jej jednak na piśmie. Choć nie było takiego kontraktu, przez dziewięć dni pracownik wykonywał wszystkie obowiązki związane ze stanowiskiem prezesa. Po tym czasie odwołano go z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament