Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powiązania kapitałowe nie muszą skutkować wykluczeniem z przetargu

02 czerwca 2015 | Administracja | Artur Kawik
Artur Kawik
źródło: materiały prasowe
Artur Kawik

Procedury | Przepisy prawa zamówień publicznych w znaczący sposób ograniczają możliwość udziału w tym samym postępowaniu przetargowym wykonawców należących do jednej grupy kapitałowej. W praktyce w realiach konkretnego przetargu może się jednak okazać, że będzie to dopuszczalne.

Zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt 5 ustawy – Prawo zamówień publicznych (PZP) z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy należąc do tej samej grupy kapitałowej, w rozumieniu przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (u.o.k.k.), złożyli odrębne oferty lub wnioski o dopuszczenie do udziału w tym samym postępowaniu, chyba że wykażą, że istniejące między nimi powiązania nie prowadzą do zachwiania uczciwej konkurencji pomiędzy wykonawcami w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Przeciwdziałanie zmowom przetargowym

Wprowadzenie do PZP przywołanej podstawy wykluczenia miało na celu przeciwdziałanie zawieraniu niekonkurencyjnych porozumień między wykonawcami. Wprawdzie już wcześniej obowiązywał art. 89 ust. 1 pkt 3 PZP nakazujący zamawiającym odrzucanie ofert, których złożenie stanowi czyn nieuczciwej konkurencji, jednak praktyka orzecznicza Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) pokazała, że zasadnym jest wprowadzenie do PZP przepisu, który dawałby jednoznaczną podstawę do wykluczania wykonawców powiązanych kapitałowo, podejrzewanych o zmowę przetargową.

Z uwagi na zasady rozkładu ciężaru dowodu KIO kilkukrotnie oddalała zarzuty o zawarcie zmowy przetargowej pomiędzy wykonawcami należącymi do tej samej grupy kapitałowej, pomimo powstałych na tym tle podejrzeń (por. wyrok KIO z 22 stycznia 2013 r., sygn....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament