Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Błąd w umowie cesji nie pozbawia roszczeń

02 czerwca 2015 | Administracja

Z wokandy | Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których zostało złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Należy też badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie polegać na jej dosłownym brzmieniu.

Renata Krupa-Dąbrowska

Cesja wierzytelności o odszkodowanie z tytułu przejęcia działki pod drogę publiczną może prowadzić do zmiany kręgu stron postępowania uprawnionych do wystąpienia o ustalenie odszkodowania i jego wypłatę. Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, do którego trafiła skarga Danuty S. Jedna ze spółek scedowała na nią swoją wierzytelność z tytułu odszkodowania za nieruchomość przejętą przez gminę pod budowę drogę.

Na tej podstawie Danuta S. wystąpiła do prezydenta Białegostoku o dopuszczenie jej do udziału w postępowaniu w sprawie ustalenia odszkodowania oraz o umożliwienie wglądu w akta sprawy. Prezydent jednak odmówił.

Jego zdaniem stroną postępowania o ustalenie odszkodowania jest były właściciel działki, czyli spółka, która posiada wierzytelność odszkodowawczą wobec gminy z tytułu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament