Błąd w umowie cesji nie pozbawia roszczeń
Z wokandy | Oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których zostało złożone, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje. Należy też badać, jaki był zgodny zamiar stron i cel umowy, a nie polegać na jej dosłownym brzmieniu.
Renata Krupa-Dąbrowska
Cesja wierzytelności o odszkodowanie z tytułu przejęcia działki pod drogę publiczną może prowadzić do zmiany kręgu stron postępowania uprawnionych do wystąpienia o ustalenie odszkodowania i jego wypłatę. Do takiego wniosku doszedł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, do którego trafiła skarga Danuty S. Jedna ze spółek scedowała na nią swoją wierzytelność z tytułu odszkodowania za nieruchomość przejętą przez gminę pod budowę drogę.
Na tej podstawie Danuta S. wystąpiła do prezydenta Białegostoku o dopuszczenie jej do udziału w postępowaniu w sprawie ustalenia odszkodowania oraz o umożliwienie wglądu w akta sprawy. Prezydent jednak odmówił.
Jego zdaniem stroną postępowania o ustalenie odszkodowania jest były właściciel działki, czyli spółka, która posiada wierzytelność odszkodowawczą wobec gminy z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta