Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Samorządy mają miesiąc na rozliczenie ubiegłorocznego budżetu

02 czerwca 2015 | Administracja | Michał Cyrankiewicz
Michał Cyrankiewicz
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Michał Cyrankiewicz

Finanse publiczne | Uchwałę w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) absolutorium za ubiegły rok rada gminy musi podjąć do 30 czerwca. Jeśli będą w niej błędy, zostanie ona uchylona.

W tym samym terminie uchwały absolutoryjne są podejmowane przez rady gmin, powiatów i sejmiki województw. Kończy to procedurę rozliczania ubiegłorocznego budżetu. Ta zaś została unormowana w ustawie o finansach publicznych, a także w samorządowych ustawach ustrojowych: o samorządzie gminnym; o samorządzie powiatowym oraz o samorządzie województwa (patrz podstawa prawna).

Zadanie dla komisji rewizyjnej

Zgodnie z art. 270 ust. 2 ustawy o finansach publicznych komisja rewizyjna organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego (rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa) rozpatruje sprawozdanie finansowe . Jest ono opracowywane przez organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego, czyli wójta (w gminie) oraz zarząd (w powiecie i województwie).

Sprawozdanie to powinno zostać doręczone właściwej radzie (sejmikowi) do 31 maja 2015 r. Poza sprawozdaniem finansowym komisja rewizyjna rozpatruje także sprawozdanie z wykonania budżetu wraz z opinią regionalnej izby obrachunkowej na jego temat.Te dokumenty są podstawą do sformułowania przez komisję rewizyjną wniosku w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia wójtowi (zarządowi) absolutorium. Wniosek ten należy przedstawić radzie (sejmikowi) w terminie do 15 czerwca 2015 r.

– Wniosek w sprawie absolutorium przygotowany przez komisję rewizyjną musi zostać zaopiniowany przez właściwą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament