Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak zinterpretować dochód przy ubieganiu się o pomoc społeczną

02 czerwca 2015 | Administracja | Robert K. Adamczewski
Robert K. 
Adamczewski
źródło: archiwum prywatne
Robert K. 
Adamczewski

Jeśli organ pomocy społecznej ma wątpliwość co do wiarygodności oświadczenia strony 
o wysokości dochodu, powinien zweryfikować te dane.

Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (dalej ustawa) określa kryterium dochodowe, od którego uzależnia możliwość ubiegania się o świadczenia w niej przewidziane. Zasady ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej szczegółowo precyzuje art. 8 ustawy, a w stosunku do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą – ust. 5 tego artykułu. Przepis ten ustanawia dwie różne zasady ustalania dochodu uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej. Jedna odnosi się do osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, a druga do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach określonych w przepisach ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (dalej ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym).

W stosunku do osób z pierwszej z wymienionych grup sprawa jest dość prosta. Za dochód przyjmuje się bowiem przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, obciążenie podatkiem należnym i składkami na ubezpieczenie zdrowotne oraz odliczonymi od dochodu składkami na ubezpieczenia społeczne (art. 8 ust. 5 pkt 1 ustawy). Ustalenie to następuje co do zasady na podstawie zaświadczenia z urzędu skarbowego.

Zadeklarowana podstawa

Odmienną zasadę przewiduje...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament