Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czasowe przeniesienie może trwać nawet pół roku

02 czerwca 2015 | Dobra Firma | Ewa Drzewiecka

Powierzenie innej pracy uzasadnia to, że w jednym z zespołów czy działów firmy jest nadmiar zadań do wykonania, a w drugim – tymczasowo ich brakuje. Niekiedy taka potrzeba pojawi się w czasie remontu części hal.

Wypowiedzenie zmieniające warunki pracy nie musi dla firmy oznaczać, że podwładny podejmie nowe obowiązki. Taką pewność szef zyska jednak, gdy powierzy podwładnemu inną pracę, niż określa to jego umowa o pracę (art. 42 § 4 k.p.). Po upływie okresu przeniesienia etatowcowi przysługuje prawo powrotu do poprzednio wykonywanych obowiązków. Jeżeli jednak firma zamierza zatrudniać go nadal na stanowisku przejściowym, trzeba dokonać wypowiedzenia zmieniającego albo podpisać aneks do angażu.

Ostre wymagania

Uprawnienie do przejściowej modyfikacji rodzaju pracy jest obwarowane kilkoma warunkami. Po pierwsze zmianę muszą uzasadniać potrzeby pracodawcy, pod drugie inna praca ma odpowiadać kwalifikacjom pracownika i nie może powodować obniżenia jego wynagrodzenia. Po trzecie maksymalne przeniesienie to trzy miesiące w roku kalendarzowym.

Spełnienie tych warunków uprawnia szefa do elastycznych przenosin etatowca. To jego swobodna decyzja, której nie musi z nikim konsultować czy uzasadniać. Nie ma znaczenia rodzaj angażu czy status pracownika szczególnie chronionego. Nie jest także wymagana forma pisemna, ale warto ją zachować ze względów dowodowych. Do powierzenia innej pracy na podstawie art. 42 § 4 k.p. nie stosuje się bowiem przepisów o wypowiadaniu umowy o pracę.

Czasowe przeniesienie w trybie art. 42 § 4 k.p. następuje w drodze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament