Filmy i fotografie mogą być dowodami w sprawie
W toku postępowania administracyjnego jako dowód trzeba dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dowodami mogą być np. fotografie, taśmy filmowe i kserokopie dokumentów.
Problem
W toku postępowania w sprawie cofnięcia zezwolenia na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych strona przedstawiła nagrania filmowe, fotografie oraz nieuwierzytelnione kserokopie dokumentów. Czy można uwzględnić takie środki dowodowe?
Co mówią przepisy
Zgodnie z art. 75 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. W szczególności dowodem mogą być dokumenty, zeznania świadków, opinie biegłych oraz oględziny. Organ administracji jest obowiązany w wyczerpujący sposób zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy (art. 77 § 1 k.p.a.).
W myśl art. 76 § 1 k.p.a. dokumenty urzędowe sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone. Jeżeli dokument znajduje się w aktach takiego organu, wystarczy przedstawić urzędowo poświadczony przez ten organ odpis lub wyciąg z dokumentu (art. 76a § 1 k.p.a.). Zamiast oryginału dokumentu strona może złożyć odpis dokumentu,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta