Ustalanie prawa do świadczeń rodzinnych
Samorząd | Rada gminy nie może przekroczyć upoważnienia ustawowego i ustalić reguł wydatkowania jednorazowej zapomogi oraz przesłanek żądania jej zwrotu.
Józefa Domeracka
Z art. 22a ustawy o świadczeniach rodzinnych (dalej u.ś.r.) wynika, że rada gminy może w drodze uchwały przyznać zamieszkałym na terenie jej działania osobom jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia ich dziecka. Jest to zatem świadczenie fakultatywne uzależnione od podjęcia w tej sprawie uchwały.
Sformułowanie, że rada gminy przyznaje zapomogę, jest dość niefortunne i nieścisłe. Rada gminy bowiem określa szczegółowe zasady jej udzielania. Natomiast ustalenie prawa do tego świadczenia, tak jak pozostałych rodzinnych, następuje na podstawie decyzji administracyjnej wójta.
Nie można przekroczyć uprawnień
Jak wspomniano, rada gminy określa w drodze uchwały szczegółowe zasady udzielania zapomogi. Może więc uregulować w akcie prawa miejscowego warunki nabywania prawa do tego świadczenia i tryb postępowania. Przepisy te nie mogą jednak naruszać ustawy o świadczeniach rodzinnych. Dlatego art. 22a ust. 3 u.ś.r. mający charakter upoważnienia ustawowego do tworzenia źródeł prawa nie może być interpretowany w sposób rozszerzający. Upoważnienie organów samorządu terytorialnego do stanowienia prawa miejscowego nie może oznaczać nieskrępowanej ich swobody.
Bez faktur i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta