Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy nie będzie świadczenia za wakacje w naturze

02 czerwca 2015 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownik nie doczeka się od niewypłacalnej firmy. Na ogół nie dostanie go też od nowego pracodawcy po transferze.

- Kiedy pracodawca będzie zwolniony z wypłaty podwładnym ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany przez nich urlop wypoczynkowy? – pyta czytelnik.

Zgodnie z generalną zasadą etatowiec powinien wykorzystać urlop wypoczynkowy w naturze. Tylko wyjątkowo, gdy tak się nie stanie, a jego angaż zostanie rozwiązany lub wygaśnie, należy mu wypłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystaną partię wakacji, i to bez względu na tryb ustania stosunku pracy (art. 171 § 1 k.p.).

Kto reguluje...

Wymóg zapłaty ekwiwalentu obciąża tego pracodawcę, który zatrudniał etatowca w dniu powstania prawa do tego świadczenia.

To uprawnienie może jednak przejść na nowego szefa na podstawie art. 231 k.p. lub z mocy przepisów szczególnych.

Prawo do urlopu w naturze nie przekształca się w prawo do ekwiwalentu, jeżeli dochodzi do zmiany pracodawcy na mocy art....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament