Składanie zeznań tłumaczy nieobecność w pracy
Gdy sąd wzywa pracownika do sądu jako świadka, szef musi go zwolnić na ten dzień od wykonywania zadań służbowych. Podwładny ma kilka niezależnych opcji pozwalających zachować mu wynagrodzenie za tę absencję.
PROCEDURA
∑ Naszego pracownika sąd w innej miejscowości wezwał w charakterze świadka w sprawie karnej. Czy dzień tej absencji należy traktować jako nieobecność usprawiedliwioną niepłatną? A może powinniśmy udzielić urlopu okolicznościowego lub zgodzić się na zwykły urlop wypoczynkowy? – pyta czytelnik.
Zgodnie z delegacją zawartą w art. 2982 kodeksu pracy to minister pracy określa w rozporządzeniu sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz zakres przysługujących etatowcom zwolnień od pracy.
Nie za długo
Wskazuje także przypadki, w których za czas nieobecności lub zwolnienia pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Zawiera je rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (DzU nr 60, poz. 281 ze zm., dalej: rozporządzenie)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta