Nowe standardy integracji?
Jeśli Grecja opuści strefę euro, będzie to fiasko kosztownej polityki antykryzysowej, ale głównie efekt napięć politycznych i niezgody lewicowego rządu na sposób europeizacji w czasie kryzysu – pisze ekspert.
Tomasz Grzegorz Grosse
Właśnie mija 65 lat, od kiedy Robert Schuman przedstawił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Był to pierwszy krok ku utworzeniu organizacji, którą znamy dzisiaj pod nazwą Unii Europejskiej.
Święto europejskie obchodzone w maju 2015 roku zbiega się z poprawą koniunktury gospodarczej po kilku latach kryzysu. Ale wzrosło także ryzyko pierwszej secesji z unii walutowej.
Jeśli Grecja opuści strefę euro, będzie to nie tylko fiasko kosztownej polityki antykryzysowej, ale przede wszystkim efekt napięć w systemie politycznym i niezgody lewicowego rządu greckiego na sposób funkcjonowania europeizacji w czasie kryzysu.
Wzajemne dopasowanie
Trudny termin europeizacja oznacza wzajemne dostosowanie się społeczeństw europejskich do procesów integracyjnych. Dla Polaków symbolizuje przede wszystkim projekt modernizacyjny i prowadzący do długoletniego rozwoju. Był niejako zwieńczeniem procesu wyjścia z kryzysogennego i dysfunkcjonalnego socjalizmu państwowego.
Europeizacja jest też postrzegana jako zobiektywizowany mechanizm dostosowań opierający się na prawie europejskim. Jego celem jest w założeniach przyjmowanie bardziej sprawiedliwych i efektywniejszych instytucji, wolnych od zakulisowych ingerencji najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta