Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hollywood wygrało w kinach

02 czerwca 2015 | Ekonomia
Ubiegły rok przyniósł polskim kinom ponad 40 mln sprzedanych biletów
źródło: Rzeczpospolita
Ubiegły rok przyniósł polskim kinom ponad 40 mln sprzedanych biletów

Tylko dwa polskie filmy – komedie „Disco polo" i „Wkręceni 2" – znalazły się wśród 10 najpopularniejszych filmów kinowych w I kwartale tego roku.

Urszula Zielińska

Aż 14 mln biletów, o 16,5 proc. więcej niż w analogicznym czasie rok wcześniej, sprzedały kina w Polsce w I kwartale 2015 roku – wynika z danych Boxoffice.pl. Zdania, jaki będzie dla branży cały rok, są podzielone. Wiele zależy od polskich filmów.

Pobić rekord

Rodzimym produkcjom w ciągu pierwszych trzech miesięcy br. nie udało się zawojować publiczności. W efekcie był to kwartał filmów amerykańskich. Liderem oglądalności był film „50 twarzy Greya", który zobaczyło ponad 1,8 mln widzów.

W czołowej dziesiątce kinowych hitów jest także sporo filmów animowanych ze studiów za Atlantykiem. Zmieściły się tam także dwie polskie komedie: „Disco polo" i „Wkręceni 2". Żadnej nie udało się zgromadzić miliona widzów.

– Wyniki za I kwartał oraz repertuar na resztę bieżącego roku pozwalają liczyć w 2015 r. na frekwencję na poziomie zbliżonym do odnotowanej w 2014 r. – podaje Agora, właściciel sieci kin Helios. A ubiegły rok przyniósł rekord – ponad 40 mln sprzedanych biletów.

Tomasz Jagiełło, prezes Heliosa i członek zarządu Agory, tłumaczy, że to konserwatywne podejście wynika m.in. z tego, że drugi kwartał to dla branży zwykle sezon ogórkowy. Tego, że kolejny rekord padnie, jednak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10156

Wydanie: 10156

Spis treści
Zamów abonament